Něco málo o mně a mém psím hobby

Psí život

Moje mládí bylo plné pejsků
S rodiči jsme měli v době mého mládí chovnou stanici erdelteriérů TERNO. Chovem jsme se zabývali všichni – byl to náš koníček.
Během 30 let jsme postupně měli 8 fenek a 2 psy. První odchov měli moji rodiče zhruba ve stejné době, kdy jsem se narodil i já. Postupně jsem s pejsky rostl a od dětství se naučil o ně pečovat.
Pravidelně jsme jezdili na všechny výstavy  v naší zemi a tam, kam nás před rokem 1989 pustili (Maďarsko, NDR, Polsko, Jugoslávie) a později po Sametové revoluci především do Německa, Rakouska a Dánska. Postupně 6 našich pejsků získalo i nejvyšší ocenění – mezinárodní šampion krásy dle FCI pravidel

Porodník
Veterinářů v té době nebylo tolik jako dnes a tak jsem společně s taťkou a mamkou porodil desítky malých štěňátek. Postupně si mě začali kamarádi a známí zvát k porodům k nim domu – dá se asi říci, že se ze mě stal takový mladý psí porodník. Nutno ale přiznat, že porod je u fenek erdelů většinou spontánní akce a tak péče spočívala především v uklidnění pánečků a potom podvázání pupečníku.

Psí kadeřník
Jako student jsem se poloprofesionálně zabýval úpravou srsti erdelteriérů (později i dalších plemen) a jejich předváděním na výstavách doma i v zahraničí. Týdně jsem v sezóně upravoval i 7 pejsků (jeden trvá 3-6hodin). Jako teenager jsem jezdil do Vídně učit kolegy erdeláře jak správně upravovat srst a předvádět na výstavách.

Výcvikář
K povolení chovnosti byla před rokem 1989 u pracovních plemen potřeba zkouška z výkonu (inu doba SVAZARMu). Tak chtě nechtě jsem se naučil cvičit tvrdohlavé erdely . Nakonec jsem složil s několika našimi fenkami a také kamarádům s jejich pejsky několik zkoušek ZM a ZVV1 (poslušnost + stopa + obrana).

Rozhodčí
Po roce 1989 jsem začal kromě přípravy erdelteriérů na výstavu a jejich předvádění také posuzovat jejich exteriér. Po několika letech jsem se stal mezinárodním rozhodčím několika plemen terierů.

Dnes již na tohoto koníčka času mnoho nemám, ale občas ještě pro radost kamarádům pejska upravím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *