Musíme řešit problémy zdravotnictví, ne jeho ministra, říká lékař a politik Philipp

Tomáš Kačmár

https://cnn.iprima.cz/musime-resit-problemy-zdravotnictvi-ne-jeho-ministra-rika-lekar-a-politik-philipp-25238


Nyní, kdy se pandemie koronaviru zdá být na ústupu a je stále třeba řešit řadu problémů ve vytíženém zdravotnictví, se místo nich řeší spíše problémy resortního ministra Petra Arenbergera (za ANO). V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl revmatolog a zároveň politik Tom Philipp (KDU-ČSL). Podle něj se Arenbergerovo fungování v čele ministra resortu zdravotnictví očividně nepovedlo.Reklama

Philipp, který figuruje na pražské kandidátní listině koalice Spolu pro říjnové volby do Poslanecké sněmovny coby člen KDU-ČSL, si podle svých slov zprvu myslel, že Arenberger bude na pozici ministra zdravotnictvím dobrou volbou. „Věřil jsem, že zkušený lékař a člověk, který vede velkou nemocnici, bude příslibem toho, že se nějakým způsobem bude lépe zvládat pandemie a další věci ve zdravotnictví,“ uvedl Philipp, který je přednostou Kliniky revmatologie a rehabilitace 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní Thomayerovy nemocnice.

K tématu

  • 12. května 2021

O tento dojem ovšem přišel především kvůli tomu, že na Arenbergera v posledních dnech vylézají na povrch nové informace. Lhal například o množství svých nemovitostí a kromě toho také vydělal desítky milionů korun nezákonným způsobem. „Bohužel vidím, že se zase zabýváme problémy pana ministra z minula. Je mi to líto, protože místo toho, abychom se mohli vrhnout do práce a řešit konkrétní problémy zdravotnictví, řešíme jeho minulost,“ dodal ve vysílání CNN Prima NEWS Philipp.

V případě, že má nějaký člověk jisté problémy či nevysvětlené věci z historie, by očekával, že se nebude hrnout do politického života. „Když člověk nemá dobrou minulost a bude s ní konfrontován, tak by to měl zvážit,“ řekl Philipp k Arenbergerovu nástupu a působení na resortu zdravotnictví.

Od loňského září má Česko již čtvrtého ministra zdravotnictví. Po nynějším poslanci Adamu Vojtěchovi (za ANO) posléze na jeho post přišli lékaři. Před Arenbergerem, který je dermatovenerolog, na tomto postu působil dětský hematolog Jan Blatný a ještě před ním epidemiolog Roman Prymula. Podle Philippa lékaře do politiky buď láká osobní ambice, nebo reálná snaha pomoci. „A věřím, že si tu situaci na ministerstvu představovali trošku jinak, pak jsou překvapeni,“ dodal Philipp, který před lety na resortu zdravotnictví působil jako náměstek.

Z rehabilitační kliniky covidové oddělení

Jeho klinika revmatologie a rehabilitace se během nejtěžších měsíců koronavirové pandemie částečně přeměnila na covidové oddělení. Přímo v první linii tak poznal, jaké to je, když se lékař nějakého oboru musí ze dne na den přeorientovat na péči o pacienty s těžkým covidovým stavem. „Zvláště my, revmatologové a rehabilitační lékaři, jsme se museli zničehonic přeškolit na lékaře, kteří léčí covidové zápaly plic, což není vůbec lehké onemocnění,“ popsal Philipp těžké období, kdy podle svých slov lékaři prožívali problémy vyléčených, ale i zemřelých pacientů.

U koronavirové pandemie podle něj vláda selhala především při dvou příležitostech. „Zásadní chybou bylo podcenění po prázdninách, kdy se prostě nějakým způsobem znevěrohodňovalo nošení roušek,“ řekl Philipp s tím, že špatné bylo i rozvolnění před krajskými volbami a poté i těsně před Vánoci. „Další situace nastala s rozvolněním před Vánocemi, kdy těsně před prázdninami se na pár dní pustily děti do škol, otevřely se obchody a lidé měli pocit, že bude dobře, a přestali omezovat kontakty,“ dodal lékař, který bude v říjnových volbách na 5. místě pražské kandidátky koalice Spolu jako vedoucí lidovec.Lékař a kandidát koalice SPOLU na poslance Tom Phillip říká, že namísto problémů ve zdravotnictví se musí řešit pouze problémy současného ministra zdravotnictví Petra Arenbergera.
Zdroj: CNN Prima NEWS

Že by Česku po letních prázdninách hrozil podobný stav i letos, si nemyslí. „Minimálně budeme poučenější, nepůjdeme do podzimu s takovým optimismem. Budeme se trochu více chránit, omezovat kontakty a nosit roušky,“ řekl v pořadu K věci Philipp s tím, že do hry rovněž vstoupí očkování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *